Araç Diferansiyel Arızası Neden Olur?

admin 28 Ağustos 2019 0 Yorumlar

Araç Diferansiyel Arızası Neden Olur?

Araç diferansiyel arıza neden olur sorusuna cevap vermek gerekirse, araç çarpma ve kazalarından meydana geldiğini söyleyebiliriz. Araç diferansiyel arızası doğrudan aracın güç aktarma ve moment artışını etkiler. Farklı türde diferansiyeller bulunmaktadır. Diferansiyellerin problemli olmaması için, aracın bakımının aksatılmadan yapılması önem taşır. Önlem olarak bakım işlemleri ayar işlemleri ile birlikte yapılır. Aracın diferensiyeli arızalı ise araç viraj almada kontrol edilemez hale gelerek kişinin yol güvenliğini tehlikeye atar.

Araç Diferansiyel Yağ Kaçak Arızaları Nedenleri ve Çözüm Önerileri Nelerdir?

Diferansiyelden gelen yağ kaçakları farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Yanlış yağ kullanımını yapıyorsanız, yağ kaçağı olması olasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta yağın kalınlık miktarıdır. Vites kutusu ve diferansiyeller için 75 ile 95 numara arasında değişen bir yağ tercih etmeniz gerekir. Aksi halde araç diferansiyel arızası yaşanacaktır. Yağ kaçak arızasının yaşanmasının sebebi, yağ keçelerinin ya da contaların bozulmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda arıza olan parçanın değiştirilmesi sorunu çözecektir. Yağ seviyesi de yağ kaçağı hakkında bilgi verir. Çok fazla yağ koyduysanız, yağ kaçağı ile karşılaşacaksınız. Yağ seviyesinin ayarlanması gibi basit bir işlemle kaçakların önüne geçebilirsiniz.

Aracın Diferansiyelinde Ses Gelme Arızası

Diferansiyelden gelen sesler araçtaki bozukluğa işarettir. Araçtan genellikle 3 farkı tipte ses gelir. Bu sesler arasında:

  • Diferansiyelden gelen uğultu sesi,
  • Diferansiyelden gelen sürtünme sesi,
  • Diferansiyelden gelen vuruntu sesi yer alır.

Sürtünme sesinin sebebp ağırlıklı olarak ruhmanlardan kaynaklıdır. Ruhmanların yenisi ile değiştirilmesi ya da tamiri yapılması sorunun çözülmesi için yeterli olacaktır.

Eğer vuruntu sesi duyuyorsanız, bunun sebebi mahruti dişler ile ayna arasındaki boşluğun fazla olmasıdır ya da problem dişlilerin aşınmasından kaynaklanır. Boşluk ayarlaması yapmak için sülyen boya kullanmak yeterli olacaktır. Bu ayarlamayı yapmayı ihmal etmeyin, aksi takdirde dişliler kırılabilir.

Eğer uğultu şeklinde bir ses duyuyorsanız, ayar problemleri olabilir. Hatalı ayar yapıldığı için karşılaşılan bu durum, dişlilerin tamamen kurulmasına neden olabileceğinden, tamir yapılması şarttır. Ayarlamanın nasıl yapılacağını öğrenmek için katalog değerlerine bakmak gerekir. Eğer duyulan uğultu aralıklı olarak geliyorsa, durum genellikle ayna dişlinin salgısı ile alakalıdır.

Araç Diferansiyel Arızasına Karşı Sıkılık Ayarı Yapmak

Diferansiyelden kaynaklı hatalara karşı sıkılık ayarı yaparak önlem alabilirsiniz. Bu ayar, ön yükleme olarak da adlandırılmaktadır. Sırasıyla aşağıda yer alanlar arka tarafa takılarak işlem gerçekleşir. Takılması gereken malzemeler arasında:

  • Yatak zarfı,
  • Şim,
  • Mafsal flanşı,
  • Masal somunu yer alır.

Ayar esnasında yağ keçesinin katılmaması önemlidir. Sıkım yapılması için torkmetre kullanmak gerekir. Bir iki tur döndürülen dişli, moment kazanmış olur. Her dönmede değer kayıt edilir ve sonrasında bu değerlerin ortalaması alınır.

Moment değerlerinin 12 ile 25 arasında değişmesi gerekir. Eğer yeterli şim varsa, şim ilavesi yapmak gerekir ve değer istenilen aralığa getirilmiş olur.

Araç Diferansiyel Arızasına Karşı Yalpa Kontrolü Yapmak

Diferansiyelden kaynaklı hatalara karşı yalpa kontrolü önem taşır. Kontroller için mıknatıslı kompratörün bağlanması gerekir. Dişli bir tur döndürülür ve en yüksek değer ile en düşük değer kayıt edilir. Eğer bu iki değer arasındaki fark 0,15 mm’den fazla ise, aynanın çarpık olduğu anlamına gelir. Bu durumda aynanın tamamen değiştirilmesi faydalı olacaktır. Değişim yapılmadan önce ayna torkunun sıkılık durumunun kontrol edilmesi önem taşır.

Araç Diferansiyel Arızasına Karşı Mahruti Dişli Boşluğu Kontrolü

Diferansiyelden kaynaklı hatalara karşı mahruti dişli boşluğunu kontrol etmek gerekir. Bu işlem için komparatör, ayna dişlisinin arkasına gelecek şekilde yerleştirilir. Ayna dişli mahruti dişliye itildikten sonra, komparatörün sıfırlanması sağlanır. Döndürme olmaksızın komparatör üzerinde yer alan değerin okunması gerekir. Boşluk değerinin ideal olarak 0,1 mm ile 0.2 arasında olduğundan emin olmak gerekir. Fazla boşluk olması halinde, ayna dişli bir şim kadar ileriye doğru itilmelidir. Bu sayede ayar yapılmış olur.

Araç Diferansiyel Arızasına Karşı Mahruti Dişli İz Ayarı Yapmak

Diferansiyelden kaynaklı hatalara karşı dişli iz ayarı yapmak işe yarayan bir tekniktir. Diş temaslarının ideal değerlerde olması bu ayar sayesinde olur. Bu ayarın yapılmadığı durumlarda dişliler daha hızlı aşınır ve sürücünün yol güvenliği tehlikeye girer. Bu ayarın yapılması için ilk basamak dişlerin birbiriyle olan temas şeklinin belirlenmesidir. Bunun için renk veren sülyen boya kullanmak yeterli olur. Boya sürülürken dişli tamamen kaplanmalıdır ve üç ya da beş farklı noktaya sürülmelidir. Dişliler tek bir yöne tam tur olacak şekilde döndürülmelidir.